Odpovědi APPRCH

Zpět na Poradnu Autorizovaný uživatel
prosba
Dobrý den,pracuji v Domově pro zdravotně postižené,vytváříme obrázkovou komunikaci na práva a povinnosti v domově.Máme případ kdy uživatel,chodí samostatně na vycházky a donesl si lahev s alkoholem,ale bere léky,potřebovala bych Váš názor,nebo radu,jak to zavést do našich směrnic,či ich komunikace,že se to nesmí.Další dotaz musí mít zpracované ind.plánování i osoby ,které jsou tkz.ležáčci,kolegyně tvrdí,že s nimi nejde pracovat,ale podle mimiky poznáte co se líbí a co ne .Děkuji za odpověd
<< >> Strana: 1
Vložil: Honza 4. 11. 2010 13:26:51
Na první polovinu dotazu nedokážu dát jednoznačnou odpověď, ve hře je příliš mnoho proměnných - jaká rizika plynou pro klienta ze společné konzumace léků s alkoholem, zná tato rizika a chápe je, tj. rozhoduje se na základě vlastního uvážení, jak je postavena smlouva a vnitřní řád vašeho domova - je zde konzumace alkoholu zakázána atd. Kromě toho tím, že vyloučíte, aby klient nosil alkohol na domov, stejně nezamezíte tomu, že může pít mimo zařízení (má volné vycházky). Nejlepší se mi jeví preventivní postup - zdůrazňovat klientovi přístupným způsobem, jakému nebezpečí se pitím alkoholu vystavuje, případně s využitím alternativní a augmentativní komunikace.
Vložil: Honza 4. 11. 2010 13:29:57
Druhá část dotazu je jednodušší - ano, samozřejmě. Argument, že s lidmi se závažným kombinovaným handicapem nelze pracovat, již dnes neobstojí. Existují techniky práce jak ve smyslu zjištění přání a potřeb člověka, který není schopen verbálně komunikovat (např. empatické techniky), tak postupy práce s těmito lidmi (SNOEZEL, bazální stimulace). Pro případné bližší informace mne kontaktujte na mailu, tato problematika neodpovídá příliš zaměření naší poradny H.